TULEŇ
- zadní ploutve směřují dozadu,protože jsou určené ke kormidlování
- nemají ušní boltce
- spí podvodou
LACHTAN
- pohybijí se snáze než tuleni protože jsou určené ke kormidlování
- mají ušní boltce
- nachází se především ve sladkovodních řekách
- narozíl od tuleňů spí na uších
ROZMĚRY
HMOTNOST
POPIS
Typickým znakem jsou dvě protáhlé černé skvrny na přední části hřbetu, které vytvářejí jakési sedlo (podle toho i alternativní název tohoto tuleně v několika jazycích: tuleň sedlový).
Do 4 let věku mají mláďata světležlutou srst s hnědými skvrnami. Samice je světlejší než samec.
POTRAVA
VÝSKYT
Plovoucí led severního Atlantiku a přilehlého Severního ledového oceánu. Tady se tuleň pohybuje na dlouhé vzdálenosti mezi místy obživy a místy, kde rodí mláďata. Blízkost pobřeží není pro tato zvířata, zvyklá na širé moře, nikterak nutná, takže jejich okamžitý výskyt je spíše určován hustotou rybích hejn, která jsou hlavním zdrojem obživy.
ROZMNOŽOVÁNÍ
V první polovině února připlouvají tuleni na místa vrhu mláďat. Od poloviny února do poloviny března (odlišně podle teritoria) přicházejí téměř současně na svět mláďata ve svém krásném sněhobílém šatu. To se jim často stalo, protože se záhy objevili zabíječi tuleňů, aby mláďata v bílém kožíšku ubili a stáhli z nich kůži. Mladí tuleni jsou kojeni výživným mlékem, rychle rostou a za 25 dní zamění srst za vodovzdorný šat dospělosti. Pak následují své rodiče do moře.
DALŠÍ ZAJIMAVOSTI
Tuleň grónský je nejhojnějším druhem tuleně v severním Atlantiku, kde žije kolem 5 milionů zvířat, která naštěstí zvládla úbytek způsobený lovci mláďat. Díky mohutné vlně odporu proti vraždění tuleňů v 70-tých a 80-tých letech a za přispění technologie umělých kožešin se vybíjení tuleních mláďat zastavilo. V posledních letech byl sice znovu povolen jejich částečný odlov, ale díky kontrole se z něj již snad nestanou nová jatka.