Charakteristika
Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris) neboli africký trpasličí ježek je savec z rodu Atelerix z čeledi ježkovití. Jedná se o afrického příbuzného bodlináčů, které potkáváme na svých zahradách a bohužel i silnicích. Má bodliny, které jsou rozprostřeny po celých zádech. Bodliny jsou dlouhé 15 až 20 mm a mají různé barvy. Břicho malých hmyzožravců je načechrané a bílé, jak název napovídá. Mají kulaté, malé uši a malé tlapky. Na zadních tlapkách mají ježci bělobřiší, na rozdíl od jiných druhů ježků, čtyři prsty místo pěti.
Rozměry a váha
Samec je menší než samice. Oproti „našim domácím“ ježkům je tento ježek mnohem menší.
Také je menší i svojí váhou.
POTRAVA
ŽIVOTNÍ STYL
Na rozdíl od svého evropského protějšku si ježek bělobřichý nikdy nehrabe doupata. Preferuje stavbu travních hnízd na odlehlých místech.je to noční tvor a převážnou část dne tráví ve svém hnízdě, které si staví z listí, větviček a travin.
VÝSKYT
Ježek bělobřichý se převážně vyskytuje v suchých oblastech Blízkého východu. Jeho rozšíření zahrnuje části zemí jako je Saúdská Arábie, Jordánsko, Izrael a Irák.
ŽIVOTNÍ HROZBY
Ježek bělobřichý je v mnoha zemích považován za ohrožený druh a je chráněn zákonem. K ochraně těchto savečků je důležité zachovávat a obnovovat jejich přirozené prostředí, minimalizovat používání chemických látek v zemědělství a zahrádkářství, a vytvořit bezpečnější cesty pro jejich migrace přes dopravní sítě.