Demokracii dnes v západním světě bereme jako samozřejmost. Nebyla s námi však na světě vždy. První náznaky demokratických států se začaly objevovat již ve starověku. Avšak tehdy si lidé pod demokracií představovali něco zcela odlišného než my dnes. Že demokracie má svůj původ v antickém Řecku, můžeme rozpoznat již z názvu samotného. Slovo demokracie je složeno z demos – výrazu pro lid a kratos označení pro vládu, tedy vláda lidu.
Demokracie v athénském pojetí byla velice odlišná od té současné. Vztahovala se výhradně na svobodné muže s athénským občanstvím, což byla v celém státě spíše menšina. Ženy neměly žádná volební práva.
V celém středomořském světě stála žena ve stínu svého otce, či manžela. Emancipace byla vlastní spíše ženám z bohatých rodin. Řecká demokracie se stala čistě mužskou záležitostí. Manželský život byl sice většinou monogamní, ale muži se tím moc neřídili. Zástupcem ženy byl buď otec nebo manžel, pokud žádný z nich již nežil, pověřil městský stát poručnictvím některého úředníka. Širší možnosti měly ženy, které se zřekly manželského života a staly se družkami vážených měšťanů.
Nicméně, Sparťanské ženy procházely přísnou výchovou, byly fyzicky zdatné a měly mnohem lepší postavení ve společnosti než ženy v Athénách.
https://www.memento-historia.cz/clanek/65/vznik-a-pocatky-demokracie-v-antickem-recku
http://antika.avonet.cz/article.php?ID=2056